Miejsca zagospodarowania odpadów komunalnych
Obowiązkiem podmiotu odbierającego odpady komunalne, wynikającym z ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jest przekazywanie niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych bezpośrednio do instalacji komunalnej, a selektywnie zebranych odpadów komunalnych do instalacji odzysku lub unieszkodliwiania odpadów. Ponadto dopuszcza się również przekazywanie niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych do termicznego przekształcania, jeżeli na terenie gminy prowadzona jest selektywna zbiórka odpadów zgodnie z ww. ustawą. Jednocześnie podmiot prowadzący punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych zobowiązany jest do przekazywania selektywnie zebranych odpadów komunalnych do instalacji odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.
Lista funkcjonujących instalacji spełniających wymagania dla instalacji komunalnych na terenie województwa pomorskiego znajduje się na stronie https://www.bip.pomorskie.eu/Article/id,343.html
Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa począwszy od 2016 r. zabronione jest składowanie tzw. frakcji energetycznej, czyli takich odpadów, które można wykorzystać do celów energetycznych. Po wybudowaniu Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Gdańsku będzie istniała możliwość zagospodarowania odpadów komunalnych w zakresie ich termicznego przekształcania w spalarni. Obecnie pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania są w instalacjach komunalnych składowane.
Od 1 sierpnia 2019 r. w ramach Porozumienia Międzygminnego z Gminą Miasta Gdańska m.in. niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne i bioodpady stanowiące odpady komunalne pochodzące z gospodarstw domowych mieszkańców Pruszcza Gdańskiego są zagospodarowywane w instalacji komunalnej prowadzonej przez Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. w Gdańsku.