Monitoring jakości powietrza w miescie Pruszcz Gdański
Na terenie Gminy Miejskiej Pruszcz Gdański działa 14 czujników monitorujących stan jakości powietrza. Urządzenia informują o temperaturze powietrza, wilgotności, ciśnieniu, ale przede wszystkim pokazują na bieżąco stężenie pyłów zawieszonych - PM 2.5 i PM 10 (odpowiadających za tzw. smog).
Urządzenia pomiarowe zainstalowane są w następujących lokalizacjach:
- Budynek Urzędu Miasta Pruszcz Gdański ul. Grunwaldzka 20
- Budynek Szkoły Podstawowej nr 3 ul. Matejki 1
- Budynek Purum Sp. z o.o. ul. Kowalska 2
- Budynek Szkoły Podstawowej nr 2 ul. Tysiąclecia 5
- Plac zabaw ul. Spacerowa (na słupie oświetleniowym)
- ul. Dybowskiego (na słupie oświetleniowym)
- Plac zabaw ul. Powstańców Warszawy (na słupie oświetleniowym)
- Plac zabaw ul. Sikorskiego- Osiedle Komarowo (na słupie oświetleniowym)
- Budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 ul. Niemcewicza 1
- Budynek Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Obrońców Westerplatte 30
- Skrzyżowanie ul. Emilii Plater z ul. Jana Kochanowskiego (na słupie oświetleniowym)
- Budynek Zespołu Szkół nr 4 ul. Kasprowicza 16
- Plac zabaw ul. Gałczyńskiego (na słupie oświetleniowym)
- Budynek Aeroklubu ul. Powstańców Warszawy 36
Pomiar wykonywany jest w sposób ciągły. Wyniki prezentowane są co pięć minut przez całą dobę. Wyniki można sprawdzać na bieżąco na stronie internetowej panel.syngeos.pl. Rezultaty przedstawiane są w formie wykresu z uwzględnieniem obowiązujących norm ujętych w prawodawstwie. Zamontowane urządzenia charakteryzują się wysoką dokładnością pomiaru, jednak należy mieć świadomość, że otrzymywane wyniki mają charakter poglądowy. Przy prowadzeniu czynności administracyjnych i prawnych należy korzystać z informacji dotyczących oceny jakości powietrza, sporządzanych w ramach państwowego monitoringu środowiska przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Osoby, które chcą na bieżąco sprawdzać wyniki pomiarów w swoim telefonie, mogą zainstalować aplikację Syngeos. Bezpłatną aplikację można pobrać ze sklepów odpowiednich dla systemów Android lub IOS.
Zakup, jak i obsługa internetowa czujników została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego. Tworzenie sieci monitorującej jakość powietrza na terenie naszej gminy jest odpowiedzią na postulaty mieszkańców, którzy chcieli mieć dostęp do aktualnych danych dotyczących jakości powietrza w ich najbliższej okolicy. Instalacja czujników na terenie naszej gminy ma pełnić funkcję edukacyjną i prewencyjną. Chodzi o uświadomienie mieszkańcom, jak duży wpływ na jakość powietrza ma spalanie odpadów w piecach i kotłach c.o. czy ogrzewanie domów słabej jakości paliwem. Wpisuje się to również w szerszy program walki z niską emisją, jakim są działania gminy dofinansowujące wymianę pieców na bardziej ekologiczne.
Czujniki jakości powietrza w mieście Pruszcz Gdański |